Google
 
Web www.usabloggen.se

www.yandex.ru, superb rysk sökmotor

Skrivet av Lennart on December 17, 2004
Posted Under: Dataföretag

Det är förvånande hur lite den ryska internetscenen uppmärksammas i Sverige.

Det finns en mängd intressanta ryska internetsajter som vi kan lära oss mycket av, som t.ex. www.proza.ru som jag har bloggat om tidigare.

Kolla också den ypperliga www.telefon.ru där man kan beställa mobiltelefoner på nätet.

Men mest intressant är www.yandex.ru , en rysk portal och sökmaskin som har skapats av Arkday Volozh och Ilya Segalovich (teknisk chef).

Ryssland har omkring 12 miljoner internetanvändare och ett stort antal dataingenjörer. Ryssland och hela det forna Sovjetunionen har också växande kontakter med Silicon Valley. Ryska dataingenjörer är den tredje största kontingenten här efter kineserna och indierna. Man hör ofta ryska talas på gatorna och det är enkelt att få tag på rysk video och ryska böcker.

Men det viktigaste är att dataföretag i Silicon Valley utlokaliserar utvecklingsarbete inte bara till Indien och Kina utan också till Ryssland och Belarus.

Precis som Hollywood-filmer alla följer vissa mallar så följer amerikanska IT-produkter också sina egna kulkturella mallar. Ryskt internettänkankande följer sina egna mallar som ofta skiljer sig från de amerikanska. Det är det som gör den ryska internetmarknaden så intressant.

En sajt som www.proza.ru är t.ex. väldigt rysk och desutom en värdefull kulturyttring.

Vi kan lära oss mycket av den ryska internetmarknaden och jag hoppas att svenska skolungdomar uppmuntras att lära sig inte bara arabiska utan också ryska.

5 Comments

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>