San Franciscobukten en tidig morgon
Posted Under: Foto,Kalifornien,Silicon Valley,Turist i Kalifornien

Foto Det Progressiva USA. Morgon över San Franciscobukten 16/1/2007.
Det här är ett av mina favoritmotiv. Det är 06:50 på morgonen och vi står på en kulle i San Mateo strax söder om San Francisco. Vi tittar rakt österet över San Franciscobukten, som syns som en liten smal strimla på bilden, och mot bergen där bakom.
Det har varit kallt, mycket kallt här de senaste dagarna /font> och det har legat is i skuggan på trottarerna även mitt på dagen, vilket är mycket ovanligt. Hade det vara kommit nederbörd hade de här bergen varit snöklädda, vilket de faktiskt är ibland.
Men det har varit klart och kallt och ingen nederbörd så bergen är fortfarande alldeles gröna som de alltid är på vintrarna här i området. På sommrarna däremot blir dom bruna av torkan.
San Franciscobukten är en kopia av den holländska Zuidersee och skulle, om det inte vore för det faktum att Grönlandsisen nu smälte allt snabbare, ha försvunnit om några hundra år.
Tre broar leder över bukten. Den stora Bay Bridge mellan San Francisci och Oakland länst i norr, sedan San Mateobron och längst i söder Dunbartonbron. Det går oceangående fartyg in till den stora hamnen i Oakland i norr men längre söderut är bukten för grund och som mest kan man se någon enstaka finnjolle.
Men bukten är synnerligen viktig för den skänker svalka på sommaren och är dessutom fristad åt ett enastående rikt fågelliv.
Svenska bloggar om: Silicon Valley, Kalifornien, California, San Francisco











Tjusigt!
Lars: Tack, ja det är snyggt. Och nu kommer de första terabytediskarna, inte alls dumt.
Is på trottoarerna! Där ser man då är det ungefär som här då där vintern hitintills lyst med sin frånvaro och gräsmattorna för det mesta legat gröna, men tempen har pendlat runt nollstrecket och trottoarer och gator har ibland varit förrädiskt hala.
I går kom det i alla fall lite snö så nu ligger det ett tunt snötäcke över gräsmattan. Nu känner jag egentligen inget större behov av snö och is utan fördrar att drömma mig tillbaka till den varma och underbara sommaren 2006 som redan börjar att kännas rätt så avlägsen.
Bosse: I morse fick jag skrapa is på bilarna igen. Det har blivit en katastrof för apelsinodlarna här i trakten, som har lidit miljardförluster.