Google
 
Web www.usabloggen.se

En promenad på University Avenue i Palo Alto, småstaden man aldrig får nog av

Skrivet av Lennart on April 25, 2007
Posted Under: Foto,Kalifornien,Silicon Valley,Turist i Kalifornien,USA allmänt

Foto Det Progressiva USA. På University Avenue i Palo Alto 22/5/2007.

Vi är ute och promenerar på University Avenue i Palo Alto och bara det är ovanligt för man promenerar inte i USA, man tar bilen.

Men Palo Alto är en liten idyllisk och mycket exklusiv europeisk stad i hjärtat av Silicon Valley. Första gången vi kom dit var för 19 år sen. Det var februari. Vi kom från ett snöklätt Denver och landade i San Francisco i strålande sol. Sedan tog vi hyrbilen till University Avenue och där satt folk på små utekaféer och njöt av vårvädret. Vi blev helfrälsta.

Den här bilden har två kulturella ledtrådar som man inte förstår om man inte känner till den kulturella bakgrunden. De gående människorna alltså, och bion. Den visar uteslutande 1940- och 1950-talsfilmer, något som visar att här bor det människor som inte bara vill se de senaste Hollywoodspektaklen.

Exklusiva affärer, persiska mattaffärer till tusen, fina restauranger, IT-ingenjörer, miljonärer, Stanfordstudenter och lärare inklusive en hel del nobelpristagare, riskkapitalister, advokater, och helt vanligt folk, alla dessa kan man träffa på den lilla exklusiva University Avenue en söndagseftermiddag i slutet av april.

Läs fler inlägg om Kalifornien

Titel Datum
Kalifornien är USA:s IT-stat. USA kan inte hitta nog med IT-ingenjörer 2007-04-25
USA: bina sticker och ingen vet varför. Är det Gud som kallar hem dom? 2007-04-24
Uppåt för IT-jobben i Silicon Valley 2007-04-24
På jakt efter det andra Palo Alto en lördagseftermiddag i april 2007-04-21
Susan Athey vinner John Clark Bates-medaljen. Seger för kvinnliga ekonomer i USA 2007-04-21
Sociala matsajter förändrar restauranggåendet i USA 2007-04-20
Bloggar som mediekanaler – Oxfordfilosofen Nick Bostrom talar om några av mänsklighetens svåraste frågor 2007-04-20
Svenska TradeDoubler uppmärksammas i USA 2007-04-20
Bakom förlåten i den amerikanska startupvärlden – Web 2.0 och riskkapitalet 2007-04-18
Varning för Macintoshtalibaner. Apples högkvarter en söndagsmorgon. 2007-04-18

Svenska bloggar om: , , , , , , ,

 

2 Comments

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>