Crystal Springs och San Andreasförkastningen i Silicon Valley. Börjar det skaka så är det bara att gömma sig under bilen
Foto Det Progressiva USA. Chrystal Springs med San Andreasförkastningen söder om San Francisco. 11/5/2007.
Silicon Valley är inte bara IT och data, det är också en underbart vacker natur med hav och berg, som här vid Crystal Springs Reservoir strax söder om San Francisco.
Bilden är tagen mot nordväst och Stilla Havet ligger alldeles bakom bergen. Molen är egentligen stora dimbankarna som kommer vältrande in från havet han skänker välbehövlig svalka och fukt för ett område som annars nästan skulle vara en öken.
Crystal Springs Reservoir, som jag har skrivit om tidigare, kolla länkarna med bilder under inlägget, liknar ett litet stycke Värmland mitt i Silicon Valley, men det är ingen sjö utan just en reservoar och det är härifrån som San Franciscoborna får sitt dricksvatten.
Ingen Gustav Fröding eller Selma Lagerlöf här alltså men ändå en storslagen natur som gör det möjligt att ständigt upptäcka nya smultronställen ute vid havet eller uppe i bergen. Och för den som undrar hur ofta det kommer jordskalv här i området så är svaret så gott som varje dag. Men de är så små att man aldrig märker dom. Men jag gissar att det kommer ett större skalv inom en inte alltför lång framtid. Det har varit en hel del seismologisk aktivitet runt om i världen den senaste tiden och de brukar komma i vågor. Men Silicon Valley är mycket bra skyddat mot jordskalv så skadorna kommer att bli rätt små om det nu skulle komma något större skalv.
Svenska bloggar om: Silicon Valley, Kalifornien, California, San Francisco, Cupertino, Sunnyvale, Palo Alto, Crystal Springs Reservoir, San Andreasförkastningen
Läs fler inlägg om Crystal Springs
| Titel | Datum |
|---|---|
| Huset vid havet i San Francisco där Alfred Hitchcock försökte dränka Kim Novak. | 2007-03-07 |
| Finns det poesi i vardagslivet? Henry Wessel på SFMOMA | 2007-03-05 |
| Amy Goodman och progressiv amerikansk Web-TV | 2007-03-04 |
| San Franciscos dricksvatten: Crystal Springs Reservoir | 2007-02-23 |
| Foto: Inte Fryken i Silicon Valley | 2005-08-22 |
| Jordbävningssjön | 2005-04-25 |











Den limegröna färgen i rubrikerna är väldigt svårläst om ljuset faller på skärmen. Kan du göra den aningen mörkare?