Ett stycke Afrika i Silicon Valley, fast var är alla lejonen? Och akta er för Melanoman, den dödar!

Foto Det Progressiva USA. Tidig Morgon i Silicon Valley. 1/5/2007.
Den här bilden som jag tog tidigt en morgon uppe i bergen tycker jag påminner om Afrika. Kanske en Afrikansk savann nära något högland någonstans. På safari med Indiana Jones på jakt efter en gömd skatt. Zebror, en Leijonborg, Gaseller, noshörningar vid en flod. Men alas, vi befinner oss endast uppe i bergen i Silicon Valley och tittar ut mot San Jose i öster.
Om någon skulle undra varför det har blivit så många morgonbilder så är orsaken enkel. Jag kan kan inte vandra runt på gatorna som tidigare eftersom jag har fått synnerligen stora pre-melanoma fläckar över stora delar av ansiktet. Hela ansiktet kring näsan och kinderna och ner till munnen är permanent rött som flera rädisor och jag har nu tid hos en dermatolog i juni.
Min granne har överlevt en mycket allvarlig form av Melonama och en kompis dog av det för ett par år sedan. Solen är vår fiende, inte vår vän.
Jag har alltid avundats de människor som jag ser ute på gatan utan hatt och skydd. Jag har alltid haft bredbrättad hatt och jacka och tonvis med sololja, men det hjälper alltså inte, för solen vinner alltid. Den reflekteras t.ex. av trottoaren och sololjan räcker inte hur länge som helst. Och även om man tror att man har strukit på sig så lämnar man alltid små fläckar som inte är täckta.
Så nu gäller det att endast gå ut efter solnedgången eller också att ta bilen någonstans och sticka ut kameran och plåta. Men fler bilder kommer, om än kanske litet mörkare än tidigare.
Så är det för oss som är blonda och blåögda och otroligt stiliga.
Hur som helst, den här bilden blev inte dum och visar litet av naturen här.
Svenska bloggar om: Silicon Valley, Kalifornien, California, San Francisco, Cupertino, Sunnyvale, Palo Alto
Läs fler inlägg om Silicon Valley











Oj, det lät inte bra. Jag hoppas att du får bra hjälp, och att det fixar sig.
Lennart, vet du att det är “Melanoma/Skin Cancer Detection and Prevention Month” här i USA denna månaden? Palo Alto Medical Foundation hade öppet hus igår där man fick gå och checka sig, vilket jag ju givetvis gjorde för det ju flera månader att få tid hos en dermatolog. Hoppas att du får goda besked i juni!
Och även om det inte finns lejon här i Silicon Valley så kan man ju stöta på en puma eller två…ibland går/joggar jag uppe i Foothill Park och där är det puma-varning med jämna mellanrun. Och skallerormarna frodas där…så lite exotiska djur kan man ju stöta på