Vacker kristen förskola i solen i Mountain View i Silicon Valley.
Posted Under: Foto,Kalifornien,Religion,Silicon Valley,Turist i Kalifornien,USA allmänt

Foto Det Progressiva USA. Kristen förskola i Mountain View. 20/5/2007.
Jag var ute och körde litet på måfå i helgen och plötsligt såg jag den här söta och mycket otypiska byggnaden. Så jag stannade och tog bilden. Alltför sent upptäckte jag att det faktiskt är en kristen förskola Kids Christian Center. Det är ovanligt för de brukar vara mycket traditionellt byggda,
Jag antar att när Rapture kommer så samlas alla barnen i tornet och sedan drar läraren i en stor spak och så lyfter man mot Jesus och himmelriket. Men det är roligt med litet annorlunda byggnader och den här förskolan sätter verkligen färg på de annars rätt tråkiga kvarteren runt omkring.
Det ligger fem stora betongklot framför huset. Ett av dom är krossat. Det är inte ofta man ser vandalism här omkring och jag misstänker att det är Gud som har veltat straffa barnen för något hyss de har haft för sig. Det kanske var ute och smygläste Darwin eller Koranen på rasten, vem vet. Men det fanns ingen att fråga, skolan var helt tom trots att det var söndag.
En vacker byggnad i solen en söndagseftermiddag. Den alltför traditionella arkitekturen förändras här i trakterna och det är mycket roligt, speciellt om de kristna också börjar förnya sig. Byggnaden verkar nästan skandinavisk.
Svenska bloggar om: Silicon Valley, Kalifornien, California, San Francisco, Cupertino, Sunnyvale, Palo Alto
Läs fler inlägg om Sunnyvale











Nej men rapture sker ju helt utan förvarning. Du vet, det blir en massa bussar och flygplan utan förare vilket leder till stort kaos. Antar att piloter är mer rättrogna än andra.