Google
 
Web www.usabloggen.se

Mitt Romney får problem med Jesus. Hans viktiga tal till USA:s väljare imorgon

Skrivet av Lennart on December 5, 2007
Posted Under: Det Röda USA,USA allmänt,Valet 2008


I ett land där en övervägande del av medborgarna kräver att deras politiker skall älska Jesus och där alla republikaner kräver att dom dessutom skall vara emot abort och könsneutrala äktenskap, för att inte tala om odokumeterade invandrare och Charles Darwin så framstår den republikanske presidentkandidaten Mitt Romney som högst suspekt.

Inte för att han inte vill driva ut alla odokumenterade invandrare och bomba Iran och allt det andra som den evangeliska Kristna Högern idag står för. Nej problemet är att han som Mormon inte kan älska Jesus Kristus den Kristna Högerns personliga frälsare.

Nu har Romney fått så stora problem med den Kristna Högern att han kommer att ge att tal i morgon, Torsdag, som han hoppas för alltid kommer att visa att Jesus och den Kristna Högern kan lita på honom i vått och torrt .

 

Läs fler inlägg om Republikaner

2007-11-25 Republikanerna får problem i valkampanjen i Iowa. Kan Mike Huckabee komma att vinna?
2007-11-15 San Francisco mot president Bush och republikanerna om den globala uppvärmningen
2007-11-04 Demokraterna och republikanerna förändras i USA. Ett nytt USA växer fram
2007-10-16 Republikanerna på fallrepet i USA?
2007-10-14 Sex miljoner fattiga oförsäkrade amerikanska barn ger republikanerna problem
2007-10-07 Stoppa republikanernas privatarméer: Blackwater ut ur Kalifornien!

No Comments

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>