Google
 
Web www.usabloggen.se

En kulturell lunga i småstadsidyllen: Tommy Örtbergs Gestrike Antikvariat i Sandviken

Skrivet av Lennart on December 23, 2008
Posted Under: Samhälle,Sverige

[print_link]



Klicka på bilden.

Jag har skrivit om hur jag tillbringade en inte helt obetydlig del av min helt omöjliga ungdom på Bokviktors antikvariat på Drottninggatan i Uppsala: Uppsalaminnen.

Sedan dess har antikvariat och de ofta fascinerande personer som driver dom fascinerat mig. Man hittar antikvariaten som små lysande fyrar på de mest oväntade platser och även om de ligger på olika kontinenter så är de för det alla mesta lika som bär, i alla fall till atmosfären.

Cranbury Bookworm

När vi kom hit till USA så brukade jag besöka Cranbury Bookworm i New Jersey som var en gammal villa fylld från källare till tak med tiotusentals böcker. Det var där jag bl.a. hittade Grimbergs Svenska Historia.

 

Läs fler inlägg om Böcker

Svenska bloggar om: , , , ,

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>