Google
 
Web www.usabloggen.se

Viktig IT-bok: Daniel Goldbergs och Linus Larssons Svenska hackare – En berättelse frÃ¥n nätets skuggsida

Skrivet av Lennart on April 11, 2011
Posted Under: Böcker,IT,Silicon Valley

Klicka på boken.

Det var Steven Levy som i boken Hackers: Heroes of the Computer Revolutionförst uppmärksammade de unga idealister som flockades kring den nya IT-teknologin på 1970-talet. Det var när hålkorten försvann och man kunde börja skriva interaktiv mod på de första minidatorerna som hackarna började skapa den moderna IT-teknologi som skulle komma att ge oss Internet, persondatorer, webben, Linux och idag den mobila webben, surfplattor och Wikileaks.

Steven Levys bok fångar andan på pricken, teknik-nördarna som har hittat ett abstrakt gebit där allt är möjligt, där man kan vara hur kreativ som helst, bygga hur spännande system som helst, helt på egen hand. Utan att först behöva be regeringar eller myndigheter om lov. Allt är möjligt.

Det är en sann meritokrati som fortfarande genomsyrar Silicon Valley och den amerikanska öppna kodrörelsen. Just att allt är möjligt och att vi kan lösa problem som de etablerad experterna inte ens har tänkt på syns t.ex. i Googles autonoma bil som bilföretagen aldrig ens hade tänkt var möjlig.

För regimer som den i Iran, Kina och Kuba, för att inte tala om Sverige och USA, är det just de unga IT-kunniga hackarna som har gjort det möjligt för demokratiaktivisterna att hålla kontakten med omvärlden. Och, kan vi tillägga, att avslöja pikanta detaljer kring USA:s utrikespolitik, som att svenska politiker har rantat upp på amerikanska ambassaden för att förklara hur mycket de gillar USA.

 

Axplock från den nordiska pressen:

Nyheter – Nyheter,digi.no, ITavisen.no, ITavisen.no

Svenska bloggar om: , , , , , , ,

3 Comments

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>