Skräll i USA-valet, äntligen, Obama stöder gayäktenskap i USA!
Posted Under: Könsneutrala äktenskap

Den plötsligt uppblossande krisen kring könsneutrala äktenskap började med att Obamas vicepresident Joe Biden tätt följd av Obamas utbildningsminister Arne Duncan på frågan om de hade några problem med könsneutrala äktenskap, svarade nej, de hade dom inte.
Resultatet blev en presstorm utan like om precis var Obama stod i den här heta frågan. Vilket alltså tvingade Obama att förklara sig själv i en TV-intervju idag, onsdag.
New York Times Jackie Calmes och PETER Baker skriver om Obamas sensationella uttalande för gayäktenskap i USA: Obama Says Same-Sex Marriage Should Be Legal
WASHINGTON — President Obama on Wednesday ended nearly two years of “evolving” on the issue of same-sex marriage by publicly endorsing it in a television interview, taking a definitive stand on one of the most contentious and politically charged social issues of the day.
“At a certain point, I’ve just concluded that for me personally it is important for me to go ahead and affirm that I think same-sex couples should be able to get married,” Mr. Obama told ABC News in an interview that came after the president faced mounting pressure to clarify his position.
In an election that is all but certain to turn on the slowly recovering economy and its persistently high jobless rate, Mr. Obama’s stand nonetheless injects a volatile social issue into the campaign debate and puts him at even sharper odds with his presumptive Republican rival, Mitt Romney, who opposes same-sex marriage and favors an amendment to the United States Constitution to forbid it.
Efter åratal av försök att undvika frågan och ställa sig med ett ben i varje läger så tvingades Obama slutligen fatta ett klart beslut efter presstormen över Joe Biden och Arne Duncans uttalanden under helgen. Det hade onekligen sett bättre ut om han själv hade gjort ett klart uttalande i den här frågan för ett par år sen, men gjort är gjort och det råder inget tvivel om att den här beslutet kommer att ge Obama ett lyft med sina egna gräsrötter, och visa upp Mitt Romney får den intoleranta människa han verkligen är.
Jag skulle gissa att om Obama kan hålla den här frågan vid liv så kan det ge honom seger i novembervalet.
Jag tror inte för ett ögonblick att det här kommer att hjälpa Romney, för den Kristna Högern är redan helt och totalt emot Obama och de sektioner av den demokratiska valmanskåren som är emot gayäktenskap har hur som helst ingen annan stans att gå än det demokratiska partiet. Det här beslutet ger också Obama en chans att visa de demokratiska gräsrötterna att han är en av dom. Man undrar bara varför det tog honom så många år att inse detta.
Många påpekar att av alla de frågor som väljarna anser som viktiga så är den här frågan långt ner på listan.
Obama Endorses Gay Marriage—Kinda. Now What?. Trots det kommer det alltså att hjälpa Obama bland hans egna gräsrötter.
In a recent PEW poll, gay marriage polled 18th on a list of issues, with just 28 percent of voters saying that it is a “very important” issue. This trails obvious election setters like the economy (86 percent), jobs (84 percent), healthcare (74 percent) and other issues down the line like Iran (47 percent), gun control (47 percent) and even the GOP’s cause of the day, birth control (34 percent).
Pressklipp om Obama och gay-äktenskap i USA
Nyheter – Nyheter,Nyheter – Nyheter, svt.se – Nyheter världen, svt.se – Nyheter världen, Sydsvenskan, Helsingborgs Dagblad: Nyheter, Politiken.dk Seneste nyt
Svenska bloggar om: Elections 2012, Civil Rights, Democratic Convention, Elections 2012, Gay Marriage, LGBT, Video, Barack Obama Gay Rights, Biden Gay Marriage, DNC Platform, Democratic Platform, Obama Gay Rights, Obama Gay Marriage, Politics News, Barack Obama Gay, Biden Gay Rights, Biden Same Sex Marriage, Democrats Gay Marriage, Marriage Equality, Obama Doma, Obama Gay, Same-Sex Marriage, Politics, Homoäktenskat i USA , Obama homoäktenskap i USA







Jag beklagar.
San: Du beklagar att Obama efter år av våndan slutligen accepterar att alla amerikaner har lika rätt att gifta sig? Eller är det något annat som du beklagar dig över?
Hur som helst, det här kommer att hjälpa Obama att vinna valet, inte minst bland hans egna gräsrötter.
Jag vet, jag har sagt det förut…Faktum är homosexuella har alltid haft rätten att gifta sig. Även i USA.
Det är bara när dom vill gifta sig med varandra som vissa tycker det är fel. Min konservative granne satte i halsen när jag förklarade det för honom.
De som hävdar att homosexuella inte ska få gifta sig borde vara konsekventa och även neka dom att gifta sig med motsatt kön.
En majoritet av amerikanerna är för, troligtvis många independents. Jag gissar att det här var ett utmärkt sätt för Obama att locka ut Romney på en planhalva där han vet att republikanerna kommer attbgöra självmål och skrämma independents.
Jag tycker att det borde vara förbjudet att gifta sig med något kön överhuvudtaget eller så borde det vara tillåtet att gifta sig med alla kön, men att vara könsneutral är en omöjlighet, därför kan vi enkelt förbjuda det i alla partier, det kallas “negative policy” av politiska snobbar på vänsterkanten.
Men tänk efter lite nu va, vad är så jävla bra med att gifta sig? Ingenting eller hur? Inte ens några som helst skattefördelar, vad finns det för anledning då? Monopol sex? Det blir bara en jävla massa tjat och tråkigt sex till slut, bättre att vara fri och köra motorcykel och jobba som “Big Data” programmerare och flumma runt i Silicon Vally på medicinsk marujana eller hur,
.
Lennart: “Skräll i USA-valet, äntligen, Obama stöder gayäktenskap i USA!”
Hurra vad bra!
Har din sexiga kinesiska privatsekreterare verkligen korrektur läst detta inlägg? Det tvivlar jag på. Okay jag förstår att det är efterlängtat för dig och att du äntligen får kliva ut ur garderoben efter åratals av politiskt sexuellt förtryck från den kristna högern och folklig normalitet, men du måste förstå att vi vita hetrosexuella män egentligen skiter i saken, vi är lesbiska och gillar brudar, capish?
Johnny: Det är viktigt för alla amerikaner och alla som bor här i USA på precis samma sätt som det var viktigt att amerikaner man inte längre diskriminerade mot amerikaner på grund av deras pigment.
Den diskrimineringen stoppas 1965, och nu för första gången så tar en amerikansk president mod till sig och säger att även denna diskriminering måste upphöra. Speciellt här i Silicon Valley och San Francisco är det här en mycket stor grej.
Johnny: Ett generellt förbud mot att gifta sig med någon överhuvudtaget skulle säkert minska antalet olyckliga människor i världen med flera miljarder. Du kanske kan starta ett parti kring den frågan.:-)
H2: Rätta mig om jag har fel men jag tror att vad de homosexuella har eftersträvat är precis samma sak om vad alla andra amerikaner har eftersträvat, nämligen att gifta sig med vem dom vill.
Johnny
I USA ger det förvisso skattefördelar att vara gift om den ene inte jobbar.
Och då kan vi också ännu tydligare se att med Bidens uttalande som start har det varit en medvetet planerad strategi. Och att man uppenbarligen kom till beslutet att det var värt risken för Obama att också som president stödja rätten till gay marriage.
För kom inte och påstå att Biden är en ideologisk brandfackla som efter 3.5 år plötsligt beslöt att han skulle göra palatsrevolt mot Obama, 6 månader innan valet……
Jag hade alltså nästan (men bara nästan) rätt häromdagen: Planen tycks ha varit:
Låt först en vit kille i regeringen säga det.
Låt sedan en vit kvinna i regeringen säga det.
Sedan kan Obama säga samma sak.
Peter Andersson: Tror du hade helt rätt faktiskt.
http://bloggar.aftonbladet.se/proffstyckarna/2012/05/09/en-majoritet-delar-obamas-ja-till-gayaktenskap/
“Det förvånar mig dock att så många begåvade reportrar ofta utgår från att Joe Bidens kontroversiella uttalanden endast beror på förkrympta synapser mellan hjärna och mun. Snarare är han en plikttrogen testförare som ofta får den otacksamma uppgiften att gå före och plöja opinionsåkern – vilket han förtjänstfullt gjorde i söndags i NBC:s TV-program ”Meet the press”.”
Lennart som hade fel. Denna gång
Lennart: det där om att gifta människor i regel är olyckliga är halvt myt halvt sanning. De som mår bra av äktenskap är män, de som mår dåligt av det är kvinnor om man ska lita på studier i beteendevetenskap iaf. Män beklagar sig ofta när det gäller äktenskap, men de män som är gifta är mer framgångsrika på arbetsmarknaden, har bättre hälsa mm. Det kanske är för att de har sina små husslavar
kvinnor bör inte gifta sig – återigen- om man ska tro på beteendevetenskapliga studier. Vi mår tydligen askasst i äktenskap
Jag som läser denna blogg noga har fått intrycket av att USA rör sig allt längre ut på den extrema högerkanten och blir allt mer religiösa för varje dag som går.
Ifrågasatte detta någon gång, men fick på näsan.
Tycker det rimmar illa t.ex. med den bevisade växande acceptansen för homosexualitet & det faktum att de har en svart president med stort stöd.
Någon som vet om det finns (eller någonsin har funnits) något parti i Europa av betydelse vars representant är färgad? En färgad Statsminister eller President någonstans i europa, någon som tror vi kommer se det de närmaste 100 åren?
Innan ni spyr galla, jag förnekar inte att USA är extremt på många håll, men det kanske inte är lika domedagskonservativt som man ibland får intrycket av här?
____________________
Om vi skall blicka framåt:
Vilka diskriminerar vi idag? -Dem som vill ha många fruar eller äkta män! Varför skall stater och regeringar förbjuda detta, låt det vara upp till var och en hur många man vill gifta sig med. Varför har vi en norm som säger att man bara kan älska en person så mycket? Finns ju bevisligen många människor som säger sig älska fler, varför accepterar vi inte dem? Är inte argumenten exakt de samma som vi använt historiskt mot de homosexuella?
När tror ni Polygami blir tillåtet i Sverige?
Roger: det svåra i det är ju att man kanske ändå måste begränsa hur många partners som är tillåtet att ha. Blir en jäkla administrativ röra om man inte gör det. Kan du tänka dig hur det skulle fungera med sådär 20 st eller för all del 700. Hur man än gör kommer det nog bli svårt att gifta sig med precis vem – och hur många man vill….kanske ändå är bra med några regler runt det annars tappar det väl till slut sin funktion. Fast med så många skilsmässor är det kanske redan på väg att göra det…
Roger
Lennarts logik går väl oftast så här:
Obama vill tvinga försäkringsbolag att inkludera preventivmedel i sjukförsäkringen = USA går mot abortförbud.
FDP tappar 70% av rösterna inom några månader efter att vietnamesisk födde Philipp Rösler blir FDP:s partiledare = Philipp Rössler kan mycket väl bli tysk statsminister.
Edward, nej, fel. Det är inte så som Obama jobbar. Han lyfte inte ett finger för att hjälpa aktivisterna i North Carolina bara några dagar tidigare när det hade kunnat göra Obama till en hjälte.
Hans högsta rådgivare säger f.ö. idag på morgonen att han hade tänkt göra det strax före det demokratisks konventet men tvingades göra det nu efter presstormen kring Bidens och Duncans uttalanden.
Så tyvärr
Daniel, vi måste läsa på, som jag skrev i mitt svar till Edward, Wall Street Journal är helt klar på att Obama tvingades till det här. Tesen om att han inte själv skulle våga tala klartext i frågan är väldigt konstig. Gilla läget som Leif GW Persson alltid säger, gilla läget. Så här gick det till, Biden och Duncan fick frågan och svarade ärligt. Det ledde till en presstorm som Obama måste stoppa.
USA är inte en medeltida kejserlig stat där kejsaren först måste skicka ut sina kungörare för att sen i nåder göra ett uttalande. Så fungerar det inte.
Peter, Gilla läget, Gilla Läget. Det var inte så det gick till. Acceptera fakta och försök inte introducera någonting som vi inte har några som helst bevis för. Leif GW Persson skulle skaka på huvudet lika mycket som jag gör nu. Acceptera fakta.
Den här hypotesen har f.ö. redan dementerats:
http://thecaucus.blogs.nytimes.com/2012/05/10/biden-got-out-over-his-skis-says-obama/?hp
“Edward, nej, fel. Det är inte så som Obama jobbar. Han lyfte inte ett finger för att hjälpa aktivisterna i North Carolina bara några dagar tidigare när det hade kunnat göra Obama till en hjälte.”
Vad hade han kunnat göra?
Att NC skulle rösta som man gjorde var förmodligen ganska uppenbart innan omröstningen, så att gå ut och uppmana folk att rösta had knappast påverkat valresultatet, men det hade kunnat få honom att framstå som ‘svag’.
En av de grundläggande delarna i ledarskap är att veta när du inte kommer att bli åtlydd, och att då hålla käft.
Johnny, ditt inlägg tyder på okunskap hur världen fungerar utanför Sverige. Kanske du skulle öka din kunskap med att umgås med icke infödda svenskar? Du skulle behöva en integrering till världen och verkligheten
Det finns flera länder som ger skattefördelar för gifta och exempelvis I USA kan du ansluta den du är gift med till din sjukförsäkring, mycket svårare om man bara är sambo eller kulbo
Trots att religiös hävdar att äktenskapet är ett påfund av högre makter så är den viktiga delen att det är ett avtal med rättigheter och skyldigheter. Även om dessa är olika mellan länderna så finns det ett regelverk för hur det avtalet kan brytas. Fråga Stieg Larssons sambo om det hade varit en fördel att vara gift….
Att alla männsikor skall ha en rättighet till att gifta sig men vem dom vill är självklart.
Lennart, du har fattat rätt. Ingen skulle komma på den befängda ideen att förbjuda en person att gifta sig med en rödhårig istf en blond. Lika lite har vi med att göra om någon gifter sig med en bög eller om två bögar gifter sig med varandra.
Som jag tidigare sagt är jag övertygad om att Obama personligen varit för gay marriage sedan en lång tid tillbaka. Man det vore politiskt självmord för en nyvald president att på direkten försöka genomföra allt vad han personligen ser som moraliskt rätt.
Obamas Vita Hus anses som ett av mest välorkestrerade, samordnade och kontrollerande någonsin.
Biden är den pratsamme och jovialiske, den som folk skulle vilja ta en öl med som det idiotiskt brukar sägas. Vad han sa för en vecka sen har inte på något vis förändrat Obamas åsikt. Kanske var det planerat, kanske inte. Jag tror som sagt på planerat. Men låt oss säga att det var oplanerat – då finner jag det ännu mer otroligt att två dar senare Duncan går ut och gör exakt samma uttalande oplanerat.
Det handlar inte om en medeltida kejsare – det är en politisk maskin där alla har sina uppgifter och roller. Inte ens presidenten säger något som inte grundligen gåtts igenom. Och där reaktionerna på ALLT som säges eller antydes undersöks och det bedöms om nästa steg skall tas. Speciellt i dagens IT-samhälle är denna kontrolluppföljning mycket sofistikerad och omedelbar.
Hanne: Nja, man borde kunna kringgå den där administrativa röran med att man själv sköter det mesta själv på webben
. Finns väl bra mycket krångligare administrativa regelverk inom mängder med områden som finns ändå. Att vägra en minoritet deras högsta dröm med att det blir för administrativt, det tror jag inte håller.
Lennart: Vill ha ett inlägg om kalsongbombarn och om hur snacket går där… Läckan om att det var en dubbelagent, klantigt eller strategiskt medvetet? Ökad acceptans för nakenröntgen och flygplatskontroll?
Betr. giftermål i Sverige:
Man kan vara sambo,särbo och gudvetvad bo. Då är man var för sig.
Man kan skriva samboavtal som reglerar vad som händer vid arvsfrågan om ena parten dör eller vid separering. Viktigt vid särkullsbarn.
Man kan gifta sig. Då upphör samboavtalet och man måste skriva ett nytt ang. privat egendom etc. Man kan dock inte ge bort sin halva som tillhör direkta arvingar. Däremot är alla tillgångar i övrigt gemensamma och delbara vid separering/dödsfall.
Med andra ord. Har man inga barn på bygden eller inga gemensamma så kan det kvitta. Har den ena parten 100 miljarder och den andra noll så kanske avtal vore bra.
Många har skrivit samboavtal och sedan blivit blåsta vid giftermål/separering..
I övrigt kan man gifta sig med en kamel,om man så vill.
(Det är inte förbjudet att ha sex med djur,vad jag förstår)
Bossebus: Tack, mycket intressant. Har alltid velat lära mig mer om Samboavtalet. Så precis vad består skillnaden mellan att vara sambo och gift, rent juridiskt?
Och kan man inte bara bo ihop utan samboavtal? I vilket fall man alltså inte är sambon alls, i alla fall juridiskt, korrekt?
Roger: Tack för begäran men tyvärr, ja kan inte få upp nått intresserad för kalsongbombare.
Lennart:
Synd.
Hade varit intressant och få en analys från en som är kritisk mot USAs hårda flygplatskontroller? Kritisk mot att USA vill ha koll på vem som sitter tillsammans med 300 amerikaner på ett plan på väg ned för landning på JFK? Kritisk till varför USAs underrättelsetjänst kollar upp misstänkt bus (även i Sthlm)?
Jag är själv kluven i frågan, någonstans bör ju övervakningen ta slut tycker man, fast å andra sidan… inte lätt.
L:
Här finns det mesta:
http://www.domstol.se/Familj/
Roger: jag tänker på arvsrätt, eventuella barn och vårdnad vid skilsmässa och mycket annat också.Du ser inga problem i detta? Med 700 partners? Yikes.