Google
 
Web www.usabloggen.se

Annie Lööf och datormolnen, den gamla världen går graven och datorerna tar över

Skrivet av Lennart on July 13, 2012
Posted Under: Datormoln

Jag måste erkänna att jag är imponerad av Centerns snart 29:åriga Annie Lööf, tillika Sveriges näringsminister. Hon påminner mycket om de kvinnliga marknadschefer som jag möter här i Silicon Valley litet då och då.

Superambitiösa och med en hållning och en svada som är helt överväldigande. I Annies fall fullkomligt forsar orden ut, dock alltid i en synnerligen välmodulerad stämma. Hon verkar aldrig bli upprörd, aldrig tveka, hon stakar sig aldrig och ingenting av det hon säger verkar betyda något. Det är logiskt konstruerade meningar fulla med de senaste mode och honnörsorden. Och de betyder ingenting.

Det skulle jag aldrig klara av. Men jag menar inte det ironiskt. Och sen är hon modemedveten. Vilken oerhörd skillnad mot den tröttsamma Maud Olofsson som alltid såg ut som om hon hade kommit direkt från en kärleksnatt i en fäbod med Adolf Jahr i något gammalt folklustspel från 1930-talet.

Orsaken till att jag tar upp Annie Lööf är att hon som bekant har gett mellan tre och fem miljarder kronor i skattepengar till Facebook, ett av världens rikaste IT-företag, för att de ska etablera datorhallar i Luleå, något som Annie Lööf tror kommer att ge massvis med arbetstillfällen i Norrbotten.

Regeringen ger stöd till Facebook

Investeringen i datorhallar kommer att kosta tre—fem miljarder kronor.

Stödet till Facebooks datorhallar i Luleå beviljades efter en ansökan från företagets dotterdotterföretag Pinnacle Sweden.

– Jag som näringsminister ser det här som ett stöd till regional utveckling här i Norrbotten, säger Annie Lööf.

Varför beviljar regeringen stöd till ett multinationellt miljardföretag som Facebook?

– Vi har EU-pengar, det regionala investeringsstödet, och Luleå ligger inom stödområde B, och då finns det möjlighet för regeringen att främja nya etableringar som i framtiden genererar mer regional utveckling som ger mer jobb och företag, säger Annie Lööf.

Nu är det helt och hållet fel. Fem miljarder kronor köper som mest kanske 100 lågavlönade jobb och inte fler.

Orsaken är att datorhallarna styrs av datorer, dom kallas inte datorhallar för inte, och Facebook och andra företag i Datormolnbranschen som Apple och Google utnyttjar politikernas okunnighet om den moderna IT-teknologin för att få dom att tro att en datorhall är ungefär som ett gigantiskt stålverk med jobb åt tusentals jobbare. I alla fall förklarar man aldrig att så inte är fallet.

Något som även amerikanska politiker har blivit lurade att tro, som Katie Fehrenbacher skriver på GigaOm: The story behind how Apple?s iCloud data center got built ? Cleantech News and Analysis

Katie Fehrenbacher The manufacturing jobs that dominated the area in the previous decades, like a furniture-making plant or a textile mill, provided thousands of jobs and propped up generations. The jobs were labor-intensive, and required training, but didn’t require a college education or higher degrees. Contrast that with data centers, which when fully built offer dozens of highly skilled jobs to engineers and other highly skilled professionals.

In its first year of operation, the Apple data center employed 67 full time “badged” workers. Facebook, likewise, has 60 full-time workers for the first building of its two-building data center complex. The reality is that data centers don’t directly provide enough jobs to come even close to making up for the area’s manufacturing bust. “We led the nation in the percentage of workforce involved in manufacturing in the late 1980’s,” says Millar. That, unfortunately, will never return.

Det här är viktig utveckling, gigantiska datorhallar med tiotusentals datorer som liksom dagens gigantiska oljetankrar och transportfartyg har en besättning på något dussin tekniker som kollar vissa nyckelsystem, medan 99.99% av ruljansen sköts av datorerna själva. Och ja, det är faktiskt så det går till. Ni får tro mig, det här kan jag faktiskt.

Framtidens industri kommer inte att erbjuda arbetstillfällen som på något sätt motsvarar behoven. Allt är datoriserat. Istället kommer alla som inte är vetenskapsmän, ingenjörer eller som har programmeringskunskaper eller liknande att få dra sig fram på existensminimum.

Tills de slutligen går under.

Ja men finns det då inga jobb som är säkra och som inte kan utföras av datorer?
Svaret är i princip nej. Inga jobb är säkra. Pilot på en jumbojet, nej, läkare, nej, det yrket är jag själv med på att automatisera här i Silicon Valley, bilförare, har ni hört talas om Googles automatstyrda bil?, kassabiträde på ICA, har ni inte redan sett de automatiska utcheckningsmaskinerna där, bibliotekarie, med e-böcker, ni skämtar, tolk, om tio år kommer Google Translate att klara det galant, i alla fall för sakprosa, osv osv.

Alla yrken kommer förr eller senare att datoriseras. Det betyder inte att det inte kommer att finnas övervakningspersonal kvar. Som de piloter som fortfarande sitter i cockpit medan autopiloterna flyger planen omkring 90% av vägen.

Men det gamla samhället med arbete för alla finns inte kvar längre. Vi kan dra vilka slutsatser vi vill av det. Men så är det. Så det gäller att satsa på vetenskap och teknik redan från barnsben för den som vill överleva.

Ni är varnade.

Pressklipp:

Computer Sweden 20 senaste nyhet,
SvD – Senaste nytt,Nyheter – Nyheter

Svenska bloggar om: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

19 Comments

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>