Google
 
Web www.usabloggen.se

It’s party time! Festdrottningen Christina Lugnet och Tillväxtverket, är Sverige mer korrumperat än USA?

Skrivet av Lennart on August 4, 2012
Posted Under: Samhälle,Sverige

Partyverkets hemsida.

Att Tillväxtverkets Generaldirektör Christina Lugnet som säkert inte har en speciellt låg lön, beslöt sig för att helt sonika festa upp hela 16,5 miljoner skattekronor (!) som fördelats på verkets cirka 300 anställda, samtidigt som ett internt sparkrav på 10 miljoner kronor uppkommit, blev tydligen litet i fräckaste laget, trots att revisorerna tydligen inte brydde sig om det.

Richard Aschberg skriver i Aftonbladet om hur Tillväxtverket under Christina Lugnet tydligen förvandlades till vad som mest liknade en gigantisk festorganisation med falsk bokföring och allt, man blir riktigt paff på hur förslagna dom var. Hade dom satsat en liknande energi på sin verksamhet hade man kanske även kunnat fixa litet tillväxt, men att festa var tydligen med intressant: Lyxfestar för dina pengar | Nyheter | Aftonbladet

Här festar Tillväxtverkets generaldirektör Christina Lugnet och hennes anställda under kristall­kronorna på Grand Hôtel. Aftonbladet kan i dag avslöja myndighetens ­egna bilder från festen. Notan för kalaset på över en miljon skickades till skattebetalarna. Sedan 2010 har Tillväxtverket satt sprätt på närmare 7,5 miljoner kronor på interna seminarier och representation. Den vidlyftiga internrepresentationen för myndighetens drygt 300 anställda avslöjades av ­Dagens Nyheters reporter Mattias Carlsson tidigare i veckan. Lyxkrogar som Gondolen, Kungsholmen och Ulla Winbladh är några av de ställen som skattebetalarna har fått betala notor på. Men generaldirektör Christina Lugnet och hennes anställda har även spenderat pengar på spa-besök och utomhusaktiviteter i Åre. Vinprovningar, kajakpaddling, ribbåtstur i skärgården och liftkort i Vemdalen har också betalats med skattebetalarnas pengar. Men den omtalade miljonfesten på Grand Hôtel den 23 maj i år slår det mesta. Anlitade fotograf

Nu är frågan om näringsminister Annie Lööf kommer att nöja sig med att säga “aja baja” eller om hon med omedelbart verkan kommer att avsätta Christina Lugnet och hennes närmaste medarbetare, riva upp deras säkert förmånliga pensioner, kräva att Christina Lugnet betalar tillbaks pengarna och sen ställa dom inför rätta för förskingring. Om dom sen är juridiskt skyldiga för rätten givetvis avgöra.

Svenskarna har längre trott att vi är hederligare och mer demokratiska än andra folk. Vilket faktiskt inte är sant. Korruptionen och myglet frodas, som vi senast har sett i alla turerna kring den hemliga vapenfabriken i Saudi Arabien.

Men att festa upp så mycket pengar och sen fixa böckerna så att man döljer det skedda, det är faktiskt kriminellt i det flesta länder, i alla fall här i USA. Och med endast 300 anställda, inte mer än att hon kunde känna igen varenda anställd, är generaldirektören hur som helst den som bär ansvaret.

Att ministern tar sig en pratstund med generaldirektören är väl ett måste, men vore det här i USA så skulle man sen se henne ledas iväg i handbojor.

Nån måtta på myglet måste det ta mig f-n vara. Har man en så hög post och sen förskingrar så mycket pengar, så måste man återställa beloppet.

Tvingar man inte till det, för man dessutom en fet pension och kanske t.o.m. får behålla sin post, ja då är det en öppen inbjudan till en ännu värre korruption i framtiden.

Men i Sverige verkar det vara så att chefer aldrig bär något ansvar överhuvudtaget. Som värst så kanske man får gå med full pension och avgångsvederlag. Är det då underligt att vi får såna här skandaler?

Pressklipp:
Nyheter – Nyheter,SvD – Senaste nytt,svt.se – Sverige,svt.se – Sverige

Svenska bloggar om: , , ,

35 Comments

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>