Ingen plats för familjen Bernadotte på riksmötet, demokratisera Sverige nu!
Posted Under: Kungahuset

Att det demokratiska Sverige årligen slussar miljonbelopp i skattepengar till en liten och helt orepresentativ familj utan att sen ens utvärdera hur pengarna används eller om den här unika subventionen alls behövs. Vilket är högst tvivelaktigt, speciellt eftersom ingen av kungens barn eller ens deras gemåler visar sig vara det minsta intresserade av att själva arbeta.
Istället väntar de sig tydligen att de ska kunna leva loppan för skattebetalarnas medel under resten av sina liv, utan att göra någon som helst motprestation.
Att kungen nu smädas på enkronor Kunglig smädelse på enkrona och att kritiken mot miljonrullningen nu växer är inte konstigt.
Oscar Nelson skriver i Aftonbladet om kritiken mot kungens närvaro på riksmötet: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15457823.ab
Republikanska föreningen vill införa republik i Sverige och tycker att monarkin strider mot demokratiska värderingar. Althin och Mölleby Sydow skriver att dagens ceremoni, då kungen förklarar riksdagen öppnad, antyder att riksdagen har fått sin makt från kungen och inte folket vilket enligt Althin och Mölleby Sydow inte borde accepteras i ett demokratiskt land som Sverige.
“Be kungen att stanna hemma”De uppmanar därför riksdagens talman att be kungen att stanna hemma.
Althin och Mölleby Sydow avslutar debattartikeln med:
“Det finns en person som kan vara en symbol för folkstyret, likheten inför lagarna och det öppna samhället. Vi vill därför rikta en uppmaning till personen i frÃ¥ga, talmannen: Be kungen att stanna hemma och öppna riksmötet själv!”
Peter Althin, och Mia Sydow Mölleby framför Republikanska Föreningens kritik mot kungens roll vid riksmötets öppnande: Kungens roll vid riksmötet är negativ för demokratin
Det finns alltså många skäl till att kritisera monarkin som statsskick och för att fullborda demokratin genom att införa republik. Ett steg på vägen kan tas redan i dag. Ceremonin under riksmötets öppnande antyder att riksdagen har erhållit sin makt från kungen och inte från folket. Detta borde inte vara acceptabelt i ett land som värnar demokrati och mänskliga rättigheter.
Det finns en person som kan vara en symbol för folkstyret, likheten inför lagarna och det öppna samhället. Vi vill därför rikta en uppmaning till personen i frÃ¥ga, talmannen: ÂBe kungen att stanna hemma och öppna riksmötet själv!
Det är hög tid att Sverige nu demokratiserar fullt ut och avpolletterar den helt otidsenliga familjen Bernadotte!
Pressklipp:
Nyheter – Nyheter,Debatt – Debatt – hem
Svenska bloggar om: Kungahuset, Kungen, Kungamynten, Familjen Bernadotte, Kungen och Riksdagen






