Google
 
Web www.usabloggen.se

Göran Lambertz och Jönsonligans mediastrategi mot friandet av Thomas Quick

Skrivet av Lennart on September 23, 2012
Posted Under: Sverige

Göran Lambertz som mediastrateg

Thomas Quick-fallet håller på att utvecklas till något helt nytt: en brett upplagd mediaoffensiv från de ursprungliga Quickutredarna mot Thomas Quicks friande från de seriemord han sägs ha begått.

Under ledning av Göran Lambertz, justitieråd i Högsta domstolen, ska Quickutredarna bl.a. svärta ner Hannes Råstams bok “Fallet Thomas Quick. Att skapa en seriemördare” för att på så sätt försöka förhindra Quicks juridiska friande.

Ia Wadendal skriver i SvD: Här är Quickutredarnas nya strategi. Hannes Råstams bok “Fallet Quick – att skapa en seriemördare” ska angripas genom en lista med “fel” som polismannen Seppo Penttinen funnit vid genomläsning. Det avslöjas av den mejlkommunikation från Seppo Penttinens arbetsdator som SvD tagit del av.

Journalisten Gubb-Jan Stigson på Dalademokraten – som också hjälpt Lambertz med fakta till debattartiklarna – mejlar i sin tur Lambertz, van der Kwast och Penttinen om att han ska försöka få in en debattartikel i DN där han utvecklar resonemanget om felen i Råstams bok. Den 18 augusti mejlar han ett utkast till debattartikeln – med rubriken ”Här är bristerna som inte skulle få finnas” till Göran Lambertz för koll: ”Tänkte försöka få DN Debatt att ta detta. Synpunkter?”. Göran Lambertz svarar samma dag: ”Utmärkt tycker jag. Men för långt. /…/ Jag tycker du ska ta bort det som handlar om Johanfallet, det kan du ta upp en annan gång. Återsänder artikeln med lite korr”.

Av mejlkommunikationen framgår att Göran Lambertz är lite tveksam till att publicera Penttinens lista med tanke på att det kan väcka ont blod om man går till angrepp mot den nyligen avlidne Hannes Råstam. Så här skriver Göran Lambertz i ett mejl till van der Kwast, Penttinen och Stigson den 18 september: ”Nu har jag läst igenom Seppos lista med fel. Den är ganska överväldigande och frågan är vad vi ska göra av den. Det måste vi fundera över, det är naturligtvis känsligt att angripa Hannes R i det här läget.”

Det här är något helt unikt i svensk rättshistoria, att en grupp brottsutredare under ledning av ett justitieråd startar en brett upplagd mediaoffensiv för att förhindra att deras egna felsteg uppenbaras.

Den här ligan påminner onekligen om amerikanska konspirationsteoretiker och deras försök att måla upp en alternativ version av terroristattacken mot World Trade Center och Pentagon, eller av mordet på John Kennedy.

Men här handlar det alltså inte om utslagna människor i samhällets periferi utan om en grupp betrodda rättsexperter under ledning av ett justitieråd, med tillgång till press, tv och radio. Som helt hänsynslöst och utan minsta tvekan är beredda att motarbeta den svenska rättsvisan för att rädda sina egna skamfilade rykten.

Pressklipp:

SvD – Senaste nytt

Svenska bloggar om: , , , , , ,

Kommentera gärna. Första kommentaren modereras, sen är det fritt fram. Svenska bokstäver: å,ä,ö,Å,Ä,Ö

XHTML: Du kan använda de här taggarna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>