Växer verkligen sekulariseringen i USA eller är det bara önsketänkande?
Posted Under: Kristna

Kristi Brud, Michele Bachmann
Det var den tyske filosofen Immanuel Kant som sa att vi inte kan se objektivt på världen omkring oss utan att vi med våra sinnen konstruerar en subjektiv bild av världen omkring oss. Det är inte så konstigt som man skulle tro. Om vi hade röntgenblick så skulle världen t.ex. se helt annorlunda ut.
Den amerikanske demokratiska presidentkandidaten Adlai Stevenson, som var en av de ytterst få amerikanska presidentkandidater med humor, brukade berätta historien om en grupp marsianer som landade rakt i ett fält med kor. Man öppnade dörren till tefatet och gick fram till korna och sa “take me to your leader”.
Precis som vi konstruerar vår bild av omvärlden så konstruerar vi också vår bild a andra kulturer, mest för att de ord och begrepp vi har i vårt eget språk har helt andra valörer i andra kulturer.
I Olle Wästbergs utmärkta nyhetsbrev som ännu inte finns ute på nätet, läser jag följande, vid första påsynen positiva nyhet:
Just nu söker många journalister upp landsorten i USA och hittar fundamentalister som tror att Obama är muslim, som låter gudsuppfattningen styra sig, som avskyr homosexuella etc. Men i själva verket går också USA mot sekularisering. 20 procent av amerikanerna anser sig inte ha någon religion alls. En tredjedel av de som är yngre än 30 år beskriver sig själva som ”gudlösa” (irreligious). www.pewforum.org/Unaffiliated/nones-on-the-rise.aspx
Majoriteten av amerikanerna – också republikaner – tycker att det talas för mycket religion i de politiska kampanjerna. Inte minst är samkönade äktenskap vattendelare bland de unga.
Det är typiskt att Mitt Romney försökt undvika både abortfrågan och samkönade äktenskap i kampanjen. För några år sedan hade det varit demokraterna som hukade i sådana frågor. Också de unga republikanerna är socialt progressiva: tinyurl.com/9c2tppb
Pew Forum har en lång historia av opinionsundersökningar om amerikanernas religiösa sedvänjor, och när man läser deras undersökningar gäller det att läsa med förstoringsglas, för Pew Forum för inga som helst hemligheter av var deras sympatier ligger.
Vad Pew säger är först av allt inte att 20 procent av amerikanerna anser sig inte ha någon religion alls utan att 20% av alla amerikaner < b>inte anser sig tillhöra något speciellt trossamfund, vilket är en helt annan sak.
Pew påstår sedan, att nära sex procent av alla amerikaner säger sig vara ateister eller agnostiker. Alltså inte 20% utan 6%. Och att vara agnostiker är inte detsamma som att inte tro på några gudar, det betyder att man anser att man inte kan veta om det inte finns några gudar eller inte.
Så om vi gissar att det går två agnostiker på varje ateist, så skulle det betyda att omkring 2% av alla amerikaner anser att det inte finns några gudar i världen. Motsvarande siffra ligger antagligen kring mellan 80-90% i Sverige.
In the last five years alone, the unaffiliated have increased from just over 15% to just under 20% of all U.S. adults. Their ranks now include more than 13 million self-described atheists and agnostics (nearly 6% of the U.S. public), as well as nearly 33 million people who say they have no particular religious affiliation (14%).
However, a new survey by the Pew Research Center’s Forum on Religion & Public Life, conducted jointly with the PBS television program Religion & Ethics NewsWeekly, finds that many of the country’s 46 million unaffiliated adults are religious or spiritual in some way. Two-thirds of them say they believe in God (68%). More than half say they often feel a deep connection with nature and the earth (58%), while more than a third classify themselves as “spiritual” but not “religious” (37%), and one-in-five (21%) say they pray every day. In addition, most religiously unaffiliated Americans think that churches and other religious institutions benefit society by strengthening community bonds and aiding the poor.
Pew lägger sen korten på bordet, se ovan, och ställer följdfrågor till dom som sade sig inte tillhöra några speciellt trossamfund för att visa att även dom minsann tror på gudar och att en av fem ber till dessa gudar varje dag.
Det här visar hur helt och totalt subjektiva Pew är, eftersom man INTE ställer motsvarande fråga till dom troende, dvs “har du någon gång tvivlat på dina gudars existens”. Det skulle onekligen vara intressant att veta svaret. Men den frågan är tabu i det hyperkristna USA, i alla fall för Pew.
Sen finns det även en annan skillnad på den amerikanska och svenska kristendomen. När man säger att man går i kyrkan i Sverige så betyder det oftast att man går någon kanske högst två timmar på söndagen. Men när amerikaner säger att de går i kyrkan så handlar det ofta om att dom går flera dagar i veckan efter jobbet och halva eller hela söndagen. Det är det som gör det så oerhört svårt att jämföra.
Det är som när man förr om åren jämförde livstidsstraffet i Sverige och USA. Det handlade om två helt skilda saker. I Sverige kunde en livstidsdömd bli fri efter några år, i USA sitter dom vanligtvis hela livet, dvs till dom dör.
Olika kulturer, olika samhällen. Jag delar delar därför inte Olle Wästbergs uppfattning om att USA håller på att bli mer sekulariserat. I alla fall visar inte Pews helt subjektiva siffror det.
Vi vet inte helt enkelt. Det tog över 100 år för kristendomen att svalna i Sverige. Det finns ännu inga klara tecken på att den religiösa intensiteten skulle vara på väg att avta i USA.
Axplock från den nordiska pressen:
SVT , Sveriges Radio , Sveriges Radio ,DN,Dagen
Svenska bloggar om: Sekularisering i USA, Kristendomen i USA, Kristna i USA, Gud i USA







Lennart: Du börjar likna Lambertz i denna frågan. Att sekulariseringen ökar i USA är ett faktum.
Lennart:
Du behöver inte gissa, för om du hade kollat på länken i Wästerbergs brev så ser du hur både antalet agnostiker, ateister och dem som inte anser sig tillhöra något trossamfund ökat dramatiskt de senaste fem åren.
http://www.pewforum.org/uploadedImages/Topics/Religious_Affiliation/Unaffiliated/nones-exec-1.png
Notera skillnaden mellan äldre och yngre.
http://www.pewforum.org/Unaffiliated/nones-on-the-rise.aspx
Är fullmatad med fakta om ämnet, har du på riktigt tagit del av dessa och ändå påstår: “Det finns ännu inga klara tecken på att den religiösa intensiteten skulle vara på väg att avta i USA.”?
Lambertzsyndrom?
-Herre GUD
Tycker du har helt fel om jämförelsen mellan svenska och amerikanska kristna. Svenska kristna är betydligt mer hängivna, förmodligen för att det är ett betydligt aktivare val i Sverige att kalla sig kristen. Mina svärföräldrar går i kyrkan, kommer från Tennessee och röstar Republikanskt. Deras båda barn har gift sig med en indier och en kines, som inte hade några kyrkliga bröllop eller kristna dop, vilket var högst oproblematiskt. Samma situation med valfri svensk pingstfamilj skulle jag gissa är helt otänkbart.
Förresten så är det betydligt färre svenskar som definierar som som ateister än vad man tror. Kan inte hitta den specifika artikeln men jag vill minnas att det handlade om 6-7% som kallade sig ateister i Sverige.
Sekulariseringen i USA anses ligga ca 100 år efter Europa men ändå häst mätbar och påtaglig:
http://www.futuretimeline.net/23rdcentury/images/christianity-trend-usa.htm
(Enbart kristna i diagrammet ovan men en tydlig trend sedan 1965).
Pingströrelsen består av självständiga församlingar, det finns inga enhetligt antagna trosbekännelser eller lärosatser.
Dock har i lärofrågor en homogenitet formats under rörelsens existens.
Liksom flertalet andra kristna trossamfund, till skillnad från antitrinitaristisk pingströrelsen, ställer de svenska pingstförsamlingarna sig bakom innehållet i de fornkyrkliga Apostoliska och Nicenska trosbekännelserna . Dock läser inte de dessa regelmässigt som del av gudstjänstfirandet eller undervisningen.
Pingstkyrkan i Sverige har ca 83 000 medlemmar, strax under 1% av befolkningen. I förhållande till sitt numerär har samfundet kanske lite väl stort politiskt inflytande genom att medlemmar är politiker och höga tjänstemän i högre utsträckning än t.ex. medlemmar i en idrottsförening är.