Politik

Första hösttecknet

Kl. 06:27 på morgonen den 23:e augusti ser jag det första hösttecknet här i Kalifornien. Jag har just ätit frukost när jag hör ett väldigt kacklande utanför fönstret och hinner just titta up och se en flock Kanadagäss komma flygande ner mot Mexico.

De flyger utefter parallellt med Stillahavskusten och söker sig ner mot värmen och solen i Mexico med omnejd. På precis samma sätt flyger andra fågelstreck ner uteefter Atlantkusten.

De brukar vila på fotbollsplaner och öppna områden på kvällarna och sedan långsamt klösa sig upp i luften och försvinna över bergen söderut.

 

[tags] USA, Canada geese, Hösten i Kalifornien, Silicon Valley [/tags]

4 thoughts on “Första hösttecknet

  1. Lennart

    George, tack, jag trodde att med den globala uppvärmingen så är det ofta sommar långt in i oktober i Sverige.

    Vilket är ledsamt för det betyder att jag inte längre kan skryta om det fina kaliforniska vädret. 🙂

    Så det regnar och ruskar i Sverige så hör av er så kommer jag inte att sakna Sverige så mycket 🙂

  2. Per Paterson

    Härlig bild, underbart att ha möjlighet att få uppleva så vackra ting som en flock gäss som sträcker förbi till frukost, hoppas det får fortgå för evigt och att inte vi människor förstör deras levnads betingelser fullständigt.

Comments are closed.