Stanford University
[print_link]
Det finns säkert tiotusentals svenskar som besöker San Francisco och Napadalen varje år. Betydligt färre besöker Silicon Valley som ligger strax söder om San Francisco och ännu färre besöker miljonstaden San Jose som ligger i södra ändan av dalen. Jag är beredd att satsa pengar på att ingen enda svensk turist någonsin har besökt San Jose annat än har har släkt och vänner där.
Det är nästan detsamma med Silicon Valley som består av ett gigantiskt villaområde med insprängda och mycket tråkiga hangarliknande byggnader i en smal dal. Det finns pärlor men dom är svåra att hitta och man släpps inte in på IT-företagen.
Den kände programmeraren och riskkapitalisten Paul Graham ger sin syn på vad man kan och bör se om man besöker Silicon Valley: Where to See Silicon Valley som kretsar kring Stanford, Palo Alto, där Stanford ligger, Mountain View, där Google ligger och inte mycket mer.
Jo han nämner Skyline Drive som skär rakt igenom de berg som jag brukar ströva i på helgerna, det är bra. Han borde också nämna det fina friluftsområdet Shoreline Park ute vid San Franciscobukten, inom gångavstånd från Google, och även Apples högkvarter i Cupertino, där man kan besöka Apple-affären.
Inte heller att förglömma, den fantastiska kuststaden Santa Cruz ute vid Stilla Havet och givetvis SoMa-distriktet i San Francisco, som idag är sammanvuxet med Silicon Valley och en av USA:s viktigaste IT-städer, och även det Europeisk-inspirerade shoppingcentret Santana Row i San Jose.
[tags]Silicon Valley, Startupföretag, Riskkapital, Stanford University, Berkeley University, Palo Alto, IT, Google, Facebook, Twitter, Apple, Cupertino, Intel, Turist i Silicon Valley[/tags]
Men visst har man varit i San José.
Tror tom att vi körde runt runt när vi försökte hitta till hockeyarenan, dock var det en väldigt kall och blåsig dag så det blev tyvärr i ett stressat skede efter hockeyn att köra vidare.