Politik

Dramatisk förändring i Silicon Valley, från affärsprodukter till konsumentprodukter

På den gamla goda tiden, på stenåldern här i Silicon Valley långt innan Mark Zuckerberg ens var påtänkt så sysslade IT-företagen med affärsprodukter. Servrar, nätverk, diskar, databaser, datorchips, Sun Microsystems, Cisco, Oracle, Intel. Det var produkter man behövde lödkolv och skyddshjälm för att jobba med, och produkterna, ofta tunga bamsingar som man behövde stora långtradare för att frakta, blev grundvalen för den moderna IT-industrin världen över.

Idag satsar riskkapitalisterna till övervägande del på konsumentprodukter. Det är ungefär som att gå från att tillverka ångpannor och ångvältar till att framställa skjortor och kalsonger, tro mig, omställningen är episk. Varför denna omställning? Ja marginalerna är så mycket större på mjukvaran än på hårdvaran. Chocken kom när en löjlig kupongsajt som Groupon i Chicago som startades i slutet av 2008 och idag är värd 25 miljarder dollar!!!!!!

 

Axplock från den nordiska pressen:

VG RSS,VG RSS, digi.no, digi.no, digi.no, digi.no, ITavisen.no

[tags] Silicon Valley, Startupföretag, Riskkapital, Stanford University, Berkeley University, Palo Alto, IT, Google, Facebook, Twitter, Apple, Cupertino, Intel, Antitrustlagstiftning [/tags]